Szukaj
  • Dietetyk Dawid Szajrych

Sok Przecierowy - Malina


Owoce maliny są cenione na świecie od wielu setek lat. Na szczęście popularność tych pysznych owoców nadal jest bardzo wysoka. Większość osób ceni sobie wyjątkowy smak malin. Jednak nie można zapominać o wielu prozdrowotnych korzyściach wynikających z jedzenia tych owoców. W starożytności znany grecki lekarz Hipokrates wykorzystywał właściwości napotne owoców malin. Natomiast Dioskorides w De Materia Medica wspomina o działaniu ściągającym, przeciwbiegunkowym i przeciwzapalnym maliny. Jedno jest pewne. Po dziś dzień, w przypadku przeziębień poleca się wypić herbatę z malinami m.in. w celach napotnych.

Właśnie na tych właściwościach chciałbym się skupić.

Kluczowy wpływ na właściwości prozdrowotne będzie miał skład owoców malin.

Jak w przypadku innych owoców jagodowych owoce maliny są bogatym źródłem substancji wykazujących działanie przeciwutleniające. Chodzi głównie o polifenole, ale również, witaminę C, czy karotenoidy. Dominującymi polifenolami są elagotaniny i antocyjany. Produktem hydorlizy elagotanin jest kwas elagowy, któryw dużym stopniu stanowi o potencjale antyoksydacyjnym owoców maliny właściwej. Kwas ten jako bardzo silny przeciwutleniacz ma szerokie spektrum działania. Między innymi hamuje proces oksydacji lipoprotein LDL, co ma istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób układu krwionośnego.

Co ciekawe owoce malin mają też potencjał przeciwzapalny. Zawarte w nich składniki mogą inhibować działanie enzymów oksygenaz COX – 1 i COX 2. Takie właściwości mają antocyjany, a w szczególności cyjanidyny. Warto wspomnieć, że siła z jaką hamują działanie oksygenaz COX 1 i COX – 2 jest zbliżona do popularnych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo elagotaniny podobnie jak antocyjany mogą hamować powstawanie prozapalnych prostaglandyn (PGE2).

Jesienno – zimowa aura sprzyja licznym infekcjom. Dlatego warto podkreślić, że owoce maliny właściwej (ekstrakt) mogą wykazywać aktywność przeciwdrobnoustrojową.

Po raz kolejny kluczowe znaczenie w przypadku aktywności przeciwbakteryjnej wykazują elagotaniny i antocyjany zawarte w owocach. Mniej udokumentowane jest działanie przeciwwirusowe. Niemniej jednak warto w chłodne dni do herbaty dodać sok przecierowy z malin.

Pisałem już kilkukrotnie o tym, że owoce mogą być bardzo dobrym pomysłem w przypadku diety redukcyjnej. Głównie ze względu na wysoką gęstość odżywczą i niską kaloryczność. Natomiast wysokie spożycie malin może przynieść najlepsze rezultaty. Wszystko ze względu na zawarte w nich ketony malinowe (4-(4- hydroksyfenylo)-butan-2-on). Keton malinowy ma pewne podobieństwa w budowie do dwóch znanych związków, które potencjalnie mogą pomóc w walce o szczuplejszą sylwetkę: kapsaicyny i synefryny. W badaniach in vitro potwierdzono takie działanie jak pobudzenie beta oksydacji kwasów tłuszczowych, lipolizy, czy wydzielania adiponektyny. Błędem byłoby jednak spożywanie nadmiernej ilości kalorii i porcji malin ekstra z nadzieją na redukcję masy ciała. W tym temacie niezawodny jest bilans kaloryczny. Co nie zmienia faktu, że owoce maliny właściwej mogą być w tym temacie pomocne.

Biorąc pod uwagę potencjał malin, jestem pewny, że jest to owoc niedoceniany w kontekście prozdrowotnym. Potencjalne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, czy pomocne w redukcji nadmiernej masy ciała powinny nas zachęcić do urozmaicenia naszej codziennej diety o te bardzo smaczne owoce.

0 wyświetlenia

Kontakt

  • Lifeberry | Facebook
  • Lifeberry | Youtube
  • Lifeberry | Instagram

CEO

Agnieszka Legucka

aga.l@lifeberry.pl

+48 603 492 291

Kierownik Biura

Patrycja Kępka

patrycja.kepka@lifeberry.pl

+48 730 017 815

Dyrektor Handlowy

Rafał Kowalski

rafal.kowalski@lifeberry.pl

+48 883 775 924

Głudna 29, 05-620 Błędów

NIP: 797-171-05-87

Nr konta:

21 9291 0001 0071 9191 3000 0010

Jesteś naszym

Gościem

CEO

Arkadiusz Legucki

info@lifeberry.pl

+48 602 600 911

Kierownik Produkcji

Mariusz Supera

mariusz.supera@lifeberry.pl

+48 730 017 815